Bieg dla Blanki
Więcej >>>
Octoberforestrun Jarocin 2022
Więcej >>>
Bieg poświęcony Powstańcom Wielkopolskim
Więcej >>>
Trening interwałowy na stadionie

Trening Interwałowy na wytrzymałość i przyspieszenie

Kolejny wtorkowy trening za nami. Dzisiaj rozpoczęliśmy 2-kilometrowym biegiem po parku – taka forma rozgrzewki, po której przyszedł czas na rozciąganie mięśni.

Oba te elementy są niezwykle istotne dla naszego organizmu, zwłaszcza, gdy czeka nas większy wysiłek. Rozgrzane i rozciągnięte mięśnie są mniej podatne na kontuzje i urazy, które może wywołać choćby niewłaściwe ułożenie stopy podczas biegu.

Kolejnym elementem treningu były, jak w każdy wtorek, ćwiczenia na płotkach.

– Po co płotki? Na maratonie, półmaratonie i wielu innych biegach nie ma płotków. Takie pytania też czasem się zdarzają.

Jako biegacze startujemy w różnych imprezach biegowych: w terenach górskich, w centrach miast czy też w lasach. Dzięki płotkom uczymy się sprawnie, intuicyjnie wydłużać krok i pokonywać takie przeszkody jak kamienie, korzenie drzew, strumyki przecinające trasę czy też muldy na drogach i okalające je krawężniki.

Płotki poprawiają też koordynację ruchu całego ciała. Bo nie tylko nogi biegają. Ręce, tułów – to wszystko wpływa na jakość i tempo naszego poruszania się.

I wisienka na przysłowiowym torcie – trening interwałowy… Przyspieszenie, odpoczynek i…!

Bieganie to sport całkowicie naturalny i każdy z nas uprawia go na swoim własnym poziomie. Każdy z nas ma swoje cele, wymarzone „Życiówki” (mniejsze lub większe). Ale też każdy z nas chce swoje wyniki poprawiać, robić postępy.

Żeby tak się stało musimy  przyzwyczaić organizm do bardziej intensywnego wysiłku. Wysiłku, który pozwoli nam podczas biegu w odpowiednim momencie zwiększyć tempo, a następnie dać sobie czas na chwilę odpoczynku.

Trening interwałowy stanowi najlepszą metodę na przyzwyczajenie się do zmian rytmu oraz poprawę kondycji fizycznej.. Bieganie przez cały czas w tym samym rytmie sprawia, że organizm przyzwyczaja się do niego, i monotonny trening nie przynosi już efektów, a przyspieszenie na kilkuset ostatnich metrach przed metą, jest zadaniem ponad nasze siły.

Dzięki treningowi interwałowemu uczymy swój organizm pracować na 80 – 90%, a także odpoczywać podczas biegu. Robienie „interwałów” wpływa znacząco na wytrzymałość biegacza, pozwala osiągać lepsze wyniki w krótszym czasie niż bieganie statyczne,  a jego dodatkową zaletą – szczególnie dla Pań, jest fakt, że dzięki niemu znacznie szybciej gubi się zbędne kilogramy.

Wykonany przez nas dzisiaj trening był bardzo dynamiczny, włożyliśmy w niego dużo sił i energii co było widać po porządnie spoconych twarzach. Spoconych, ale nie wycieńczonych ponieważ trenując i biegając nauczyliśmy się słuchać naszego organizmu i wiemy, jak bardzo ważne jest prawidłowe jego nawodnienie podczas intensywnego wysiłku.

Żeby nie doprowadzić do odwodnienia, wystarczy nawet zwyczajna woda. Jeżeli jednak zależy nam, by nie opaść także z sił, podczas treningu należy uzupełniać minerały, które wypłukiwane są wraz z potem.

My polecamy napoje izotoniczne oraz węglowodany. Mają one bardzo wiele zalet:

– zawierają  minerały i witaminy, które uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie po wysiłku. Odpowiedni poziom elektrolitów sprawia, że możemy dłużej kontynuować wysiłek z lepszymi rezultatami i bez narażania na odwodnienie.

– nawodnienie organizmu;

– oczyszczenie organizmu;

– zwiększenie wydajności organizmu nawet o 19% (potwierdzone badaniami naukowymi);

– zwiększenie wytrzymałości;

– przeciwdziałanie nadwyrężeniom mięśni;

– regeneracja mięśni po wysiłku.

Zalety picia węglowodanów:

– utrzymuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, co opóźnia objawy zmęczenia;

– niweluje uczucie znużenia i wyczerpania wysiłkiem fizycznym.

Zachęcamy do obserwowania nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze, oraz YouTube. Gdzie zamieszczone są informacje o kolejnych treningach.

KOLEJNY TRENING
OGÓLNOROZWOJOWY 
BIEGOWY I KIJKI
ZAPRASZAMY
Wspierają nas
Miejsce reklamowe
Miejsce reklamowe